KIERUNKI KSZTAŁCENIA

KIERUNKI KSZTAŁCENIA

od roku szkolnego 2024/2025

w ZESPOLE SZKÓŁ EKONOMICZNYCH im. Wincentego Stysia w Świdnicy

Szkoła młodzieżowa

V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Sportowymi

– liceum ogólnokształcące – piłka siatkowa dziewcząt i chłopców

Technikum nr 5

– technik ekonomista

– technik reklamy

– technik grafiki i poligrafii cyfrowej

– technik fotografii i multimediów

Zespół Szkół Ekonomicznych to nowoczesna szkoła z bogatymi tradycjami (i wcale nie jest to sprzeczność!). Obecnie oferujemy kształcenie w dwóch typach szkół – w V Liceum Ogólnokształcącym o profilu sportowym (piłka siatkowa to nasza specjalność!) oraz w Technikum nr 5, w którym można zdobywać wiedzę na aż czterech kierunkach – technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik fotografii i multimediów oraz technik ekonomista i technik organizacji reklamy

 

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI SPORTOWYMI

W liceum, przy którym działa Szkolny Ośrodek Siatkarski, oczywistym jest, że duży nacisk kładziemy na sport, a konkretnie na siatkówkę – do tej pory zdobyliśmy wiele trofeów, nawet na arenie ogólnopolskiej, co dowodzi, że wśród szkół sportowych stanowimy prawdziwą elitę. Niektórzy uczniowie klas sportowych grają już w różnych klubach sportowych, takich jak: MKS POLONIA ŚWIDNICA, DECORIA ŚWIDNICA, VOLLEY ŻARÓW, GWARDIA WROCŁAW, POLONIA – STAL ŚWIDNICA, DARBOR Bolesławice, GLKS ŚWIDNICA, VICTORIA ŚWIEBODZICE, tak więc jasno widać, że ukończenie V Liceum w Świdnicy to świetna podbudowa dla kontynuowania kariery siatkarskiej. No i oczywiście łatwiej jest zdać egzamin sprawnościowy na AWF po naszym liceum. Podobnie jest z innymi kierunkami studiów, na których ważna jest sprawność fizyczna – szkoły wojskowe czy policyjne także docenią absolwentów naszego liceum.

 

TECHNIKUM NR 5

Nasze Technikum wyróżnia się na mapie świdnickich szkół. Staramy się odpowiadać na wyzwania tak szybko rozwijającego się świata, dlatego też naszym nowym, a zarazem nowoczesnym kierunkiem jest technik grafiki i poligrafii cyfrowej. Uczęszczając do tej klasy, uczeń będzie miał możliwość nauczenia się, jak efektywnie używać różnorodnych urządzeń i programów stosowanych w procesach graficznych, a także będzie umiał zaplanować i stworzyć wiele produktów poligraficznych. Absolwent tego kierunku łatwo więc znajdzie pracę w agencjach reklamowych, firmach wydawniczych i drukarniach. Zajęcia w naszej szkole pozwalają także na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Ukończenie tego kierunku umożliwia również kontynuowanie nauki na studiach wyższych.

Kolejnym kierunkiem wykorzystującym najnowsze zdobycze techniki cyfrowej jest technik fotografii i multimediów. Uczęszczając na różne zajęcia praktyczne, uczniowie mogą się nauczyć rejestracji, przetwarzania i prezentowania obrazów, animacji i filmów. Absolwenci tego kierunku będą wiedzieli jak wygląda praca w studiu fotograficznym, nauczą się montażu i obróbki zdjęć i filmów i będą potrafili posługiwać się różnorodnymi programami niezbędnymi przy pracy z fotografiami, animacjami czy filmami. Ukończywszy ten kierunek, można znaleźć zatrudnienie w bardzo wielu firmach, począwszy od laboratoriów fotograficznych przez agencje reklamowe czy telewizje a skończywszy na pracy dla ośrodków badawczych czy też na własnej działalności gospodarczej.

Kończąc kierunek technik ekonomista można dalej kontynuować naukę na uczelniach wyższych i bardzo wielu absolwentów tak właśnie robi – studiują np. na Uniwersytecie Ekonomicznym, w Wyższej Szkole Bankowej, są studentami politologii, logistyki czy administracji i zarządzania. Ale nauka w technikum ekonomicznym to solidne podstawy do znalezienia ciekawiej i satysfakcjonującej pracy – w bankach, w urzędach skarbowych, w różnego rodzaju biurach i firmach. Wiedza wyniesiona z zajęć ekonomii czy księgowości pozwala na założenie własnej, konkurencyjnej działalności gospodarczej. No i już na starcie, dzięki zajęciom z Ekonomika, posiadacie umiejętności których wasi konkurenci muszą się długo uczyć.

Podobnie rzecz ma się z naszym kolejnym kierunkiem, jakim jest technik reklamy – dzięki różnorodnym zajęciom praktycznym i praktykom w trakcie nauki można zapoznać się ze specyfiką rynku reklamowego, nabyć unikalne umiejętności (obsługa programów graficznych, obróbka zdjęć i filmów itp.) co potem umożliwia dalsze studia – artystyczne lub ekonomiczne. Oczywiście alternatywą dla dalszej nauki może być ciekawa praca w agencjach i studiach reklamowych.

Skip to content