XI POWIATOWY WIECZÓR POEZJI OBCOJĘZYCZNEJ W ZESPOLE SZKÓŁ MECHANICZNYCH W ŚWIDNICY

XI Powiatowy Wieczór Poezji Obcojęzycznej – „Janis Joplin i Falco” odbył się w czwartek 22. listopada 2018 w przepięknej scenerii świetlicy szkolnej Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy. Podczas imprezy usłyszeliśmy wykonawców z aż 6 szkół ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego: II LO, III LO, ZSE, ZSCKR, ZS NR1 oraz ZSM.

W tym roku Wieczór poświęcony był dwóm wielkim postaciom ze świata muzyki XX wieku – Janis Joplin i Johannowi Hansowi Hölzelowi, znanemu raczej pod przybranym imieniem Falco.

Janis Joplin zdobyła popularność w drugiej połowie lat sześćdziesiątych XX wieku jako wokalistka zespołu Big Brother and the Holding Company. Choć kariera artystyczna piosenkarki trwała zaledwie kilka lat, przeszła ona do legendy gatunku i ciągle uznawana jest za jedną z najbardziej wpływowych postaci współczesnej kultury masowej. W 2004 magazyn Rolling Stone umieścił ją na 46. miejscu w rankingu 100 Największych Artystów Wszech Czasów.

Falco, austriacki wokalista i muzyk, którego idolem był David Bowie, znany jest przede wszystkim jako wykonawca utworów takich, jak „Der Kommissar”, „Rock Me Amadeus”, „Jeanny” czy „Out of The Dark”.

Utwory wyżej wymienionych postaci zawierające komentarze społeczne, polityczne i filozoficzne były niejednokrotnie wpisane w nurt ówczesnej kontrkultury, wnosząc ożywczy powiew w spostrzeganiu i kształtowaniu rzeczywistości. Uczniowie prezentowali zarówno wiersze, jak i piosenki w języku angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim i koreańskim. Wszyscy wykonawcy otrzymali nagrody pamiątkowe dyplomy wraz z nagrodami.

Naszą szkolę reprezentowały cztery uczennice:

  1. Natalia Śliwa z kl. 1TFG – recytowała wiersz „Jeanny” (Falco) w języku niemieckim i angielskim (na zmianę)
  2. Martyna Mierlak z kl. 2TE1- recytowała wiersz „Peace of my heart” (Jannis Joplin) w języku niemieckim
  3. Angelika Rutowicz z kl. 3LO- recytowała wiersz „Rock me Amadeus” (Falco) w języku niemieckim i angielskim
  4. Martyna Zwolińska z kl. 3LO- recytowała wiersz „Nie mehr Schule” (Falco) w języku niemieckim

Były to wiersze o wielkiej lecz nieszczęśliwej miłości przepojone nutą goryczy ze strony kobiety, o uprowadzeniu i morderstwie kobiety, o nieprzespanych nocach, o idolu Rocka, którego kochały wszystkie kobiety oraz zachęcie do chodzenia do szkoły. Nasza młodzież wykazała się doskonałą interpretacją utworów, w której nie zabrakło odpowiednich gestów oraz zachowania scenicznego.

Serdecznie gratuluję Natalii, Martynie, Angelice i Martynie wspaniałego wystąpienia i wielkiej odwagi w mówieniu w językach obcych.

Uczennice przygotowała nauczycielka języka niemieckiego p. prof. Joanna Balawajder.

Opiekunem grupy była p. prof. Joanna Balawajder.

 W tekście wykorzystano artykuł zamieszczony na stronie ZSM w Świdnicy.

Skip to content