ŚWIĘTA OBCHODZONE W POLSCE I NA ŚWIECIE

25. marca

Światowy Dzień Czytania Tolkiena

John Ronald Reuel Tolkien uważany jest za prekursora gatunku fantasy w literaturze. Urodził się 3 stycznia 1892 roku w Bloemfontein w Oranii. Oprócz wspomnianej trylogii „Władca Pierścieni”, która została przeniesiona na ekrany kin, Tolkien stworzył również kilka krótkich opowiadań, tzw. „Legendarium Śródziemia”. Weszły one w skład 12-tomowej „History of the Middle-earth”, którą opracował i wydał jego syn – Christopher Tolkien.

Tolkien był także filologiem. Zajmował się przede wszystkim badaniem literatury dawnej. Aktywnie działał przy powstawaniu słownika języka angielskiego (Oxford English Dictionary), który został wydany zaraz po I wojnie światowej. Pisarz posługiwał się wieloma językami, m.in. duńskim, łaciną, hebrajskim i lombardzkim. Co ciekawe, chciał również nauczyć się języka polskiego, jednak uznał, że jest on dla niego za trudny.

Tolkien zmarł 2 września 1973 roku w Bournemouth w Anglii.

Po raz pierwszy Dzień Czytania Tolkiena ogłoszono 25 marca 2003 roku. Organizatorem było stowarzyszenie The Tolkien Society. Od tamtej pory święto obchodzone jest co roku w kilku krajach na świecie, w tym w Polsce.

Źródło:

https://kultura.onet.pl/wiadomosci/swiatowy-dzien-czytania-tolkiena/vvskyl7?utm_source=nortonsafe.search.ask.com_viasg_kultura&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2

Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Niewolnictwa i Transatlantyckiego Handlu Niewolnikami

Tego dnia, jak co roku, oddajemy hołd pamięci milionów mężczyzn, kobiet i dzieci dotkniętych przekleństwem niewolnictwa. Przypominamy sobie przyczyny, konsekwencje i nauki płynące z transatlantyckiego handlu niewolnikami, by pouczyć obecne i przyszłe pokolenia o niebezpieczeństwach płynących z rasizmu i uprzedzeń.

Temat tegorocznych obchodów to „Zwycięstwo nad niewolnictwem: Haiti i inne kraje”. Celem obchodów jest oddanie hołdu narodom walczącym z niewolnictwem na całym świecie oraz upamiętnienie 210. rocznicy odzyskania niepodległości przez Republikę Haiti, której zniewolony naród jako pierwszy na świecie wywalczył niepodległość. W tym czasie obchodzimy również 20. rocznicę powstania projektu UNESCO „Slave Route” („Droga niewolników”), który ma za zadanie przerwać milczenie wokół tematu handlu niewolnikami i jego następstwom.

W siedzibie głównej Organizacji Narodów Zjednoczonych trwają prace nad budową pomnika ofiar niewolnictwa i transatlantyckiego handlu niewolnikami. Będzie on nieustannie przypominał o odwadze niewolników, abolicjonistów i zapomnianych bohaterów, którzy przyczynili się do zniesienia niewolnictwa. Ponadto ma zwrócić uwagę na dokonania niewolników i ich potomków w społeczeństwach, w których żyli.

Na całym świecie miliony ludzi padają ofiarą handlu ludźmi, są więzieni za długi, przebywają w niewoli seksualnej lub są wykorzystywani jako służba domowa, podczas gdy sprawcy tych przestępstw przeciwko prawom człowieka pozostają bezkarni. 

W tym dniu pamiętajmy o minionych krzywdach i zintensyfikujmy nasze wysiłki, aby położyć kres dzisiejszym nadużyciom. 

Źródło:

http://www.unic.un.org.pl/sg-na-temat-dni/miedzynarodowy-dzien-pamieci-zniesienia-transatlantyckiego-handlu-niewolnikami—przeslanie-sg/2545

Międzynarodowy Dzień Solidarności z Uwięzionymi i Zaginionymi Pracownikami ONZ (ang. International Day of Solidarity with Detained and Missing Staff Members) – święto obchodzone corocznie 25. marca ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Dzień 25 marca upamiętnia zaginięcie w 1985 roku w Bejrucie byłego dziennikarza i współpracownika ONZ Aleca Coletta, który pracował dla Agencji Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie. Jego ciało znaleziono w Dolinie Bekaa w Libanie w 2009 roku.

W 2008 roku liczba aresztowanych, zatrzymanych i uprowadzonych pracowników Organizacji Narodów Zjednoczonych sięgała 40 osób.

Obchody są okazją do uświadomienia światu z jak ogromnymi zagrożeniami i niebezpieczeństwami zmaga się personel i siły pokojowe ONZ, a także współpracownicy z organizacji pozarządowych i dziennikarze wykonujący swoje obowiązki służbowe.

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy_Dzie%C5%84_Solidarno%C5%9Bci_z_Uwi%C4%99zionymi_i_Zaginionymi_Pracownikami_ONZ

Dzień Świętości Życia

25. marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Kościół zachęca wiernych do duchowej adopcji dziecka poczętego.

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca, to dzień, w którym polski Kościół obchodzi Dzień Świętości Życia, przypominając o jego najwyższej wartości, od poczęcia do naturalnej śmierci. Wokół tej daty co roku organizowane są Marsze dla Życia i Rodziny, w tym roku odwołane z uwagi na zagrożenie koronawirusem. Mimo braku możliwości organizowania dużych wydarzeń publicznych na rzecz obrony życia, Kościół zachęca do włączenia się w modlitewną akcję adopcji duchowej dziecka poczętego zagrożonego aborcją. Chętni mogą w intencji takiego dziecka odmawiać przez 9 miesięcy specjalną modlitwę oraz dziesiątkę różańca. Dzieło adopcji duchowej dziecka poczętego zostało zapoczątkowane w latach 80. XX wieku na Jasnej Górze.

Źródło:

https://tysol.pl/a45313-Dzis-Dzien-Swietosci-Zycia-Kosciol-zacheca-do-podjecia-duchowej-adopcji-dziecka-poczetego

Skip to content