DZIEŃ ZIEMI

22. kwietnia pod hasłem „Przywróć naszą Ziemię” obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Warto w tym dniu przypomnieć, że jeśli chcemy zadbać o przyrodę, nasze zdrowie i przyszłość naszej planety, to natychmiast musimy zacząć działać. Może się wydawać, że zachowanie pojedynczego człowieka nie ma znaczenia w skali świata, ale jeżeli działać będzie każdy z nas, to będą to już miliony ludzi, którzy mają realny wpływ na poprawę środowiska. Dlatego ważny jest jakikolwiek, nawet drobny gest służący przyrodzie. Oszczędzajmy energię, kąpiel zastąpmy prysznicem, zakręcajmy wodę podczas mycia zębów, ograniczmy i segregujmy odpady, używajmy podczas zakupów toreb wielokrotnego użytku, kupujmy tylko to co potrzebne – ograniczmy swój ślad węglowy (https://europa.eu/youth/get-involved/sustainable%20development/how-reduce-my-carbon-footprint_pl)

W tym roku wydarzenia mające na celu uświadamianie o problemach klimatycznych oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności z przyszłość Ziemi odbywają się przede wszystkim w przestrzeni wirtualnej. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało dla uczniów bezpłatne webinarium „System klimatyczny Ziemi, co to cykl węglowy oraz jak działa efekt cieplarniany?” – wykład dr Aleksandry Kardaś (UW), „Co mogę zrobić dla klimatu?” – wykład dr Magdaleny Budziszewskiej (UW) oraz warsztat kulinarny z Jagną Niedzielską – zwracający uwagę na problem marnowania żywności i warsztat „ubraniowy” z Katarzyną Wolszczak – podkreślający kwestie odpowiedzialnej zrównoważonej mody. Wydarzenie będzie dostępne na stronie www.lekcjezklimatem.pl od godz. 12.00 22. kwietnia do czerwca br., tak aby każdy mógł się zapoznać z materiałem w wybranym przez siebie czasie.

„Życie na Ziemi może jest kosztowne, ale zawiera w cenie coroczną darmową wycieczkę dookoła Słońca” (A. Brilliant) Zadbajmy więc, aby mogło trwać jak najdłużej!

Monika Czuwara

Skip to content