MINDFULNESS – TRENING UWAŻNOŚCI

W dniach 29.11.2021 i 02.12.2021 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach uważności i redukcji stresu. Zajęcia były prowadzone przez Panią Agnieszkę Trzyna – doświadczony psycholog i trenerka szkoląca się w uważności w Oxford Mindfulness Centre.

Uczniowie na warsztatach mogli przetestować różne praktyki uważności, poczuć ich efekty bezpośrednie oraz zastanowić się w jakich sytuacjach mogliby z nich skorzystać. Była to też dobra okazja do refleksji nad mechanizmami stresu, naturą myśli i emocji, dobrych i niewłaściwych strategii radzenia sobie z trudnościami.

Uważność pomaga lepiej radzić sobie z obniżonym nastrojem, stresem, stanami depresyjnymi, czy wyczerpaniem psychicznym lub fizycznym. Zwiększa poczucie radości i satysfakcji z życia. Rozwijając uważność, zaczynamy świadomie odpowiadać na trudne sytuacje, zamiast automatycznie na nie reagować. Stajemy się bardziej gotowi, aby spokojnie stawić czoła wyzwaniom oraz podejmować mądre i kreatywne decyzje.

Najbardziej znane medytacje mindfulness to: świadomość ciała, uważność oddechu, uważny ruch medytacja dźwięków, medytacja myśli, emocji, czy trudności. Skuteczność tych technik potwierdzają liczne badania z zakresu psychologii i neurobiologii.

Mamy nadzieje, że nasi uczniowie i uczennice wykorzystają poznane techniki nie tylko na potrzeby szkolne, ale i w życiu codziennym.

Pedagog Aneta Czapracka- Sawko

Skip to content