WARSZTATY DZIENNIKARSKIE

31. stycznia 2023 roku sześć uczennic z naszej szkoły wzięło udział w warsztatach z dziennikarzem muzycznym Panem Jarkiem Szubrychtem. W pięciogodzinnym spotkaniu udział wzięły: Wiktoria Szefler, Wiktoria Knajdek, Nikola Stach – kl. 3r, Natalia Baj, Amelia Kołodziej – kl. 2r, Wiktoria Walusiak – kl. 3fg. Poza naszymi uczennicami byli jeszcze uczniowie z innych szkół. Dziennikarz zaprezentował kilka wybranych utworów z różnych gatunków muzycznych, a zadaniem młodzieży było podjęcie próby ich przeanalizowania. Prowadzący był pod wrażeniem rozpiętości gustów muzycznych oraz umiejętności krytycznego podejścia do oceny danego utworu (doboru słownictwa, argumentów, posiadanej wiedzy na temat wokalisty czy zespołu). Dodatkowo, uczestnicy otrzymali po jednym egzemplarzu czasopisma muzycznego „Gazeta magnetofonowa” (red. nacz. Jarek Szubrycht) pełnego wywiadów z twórcami, informacji ze świata muzyki oraz recenzji płyt i koncertów, która z pewnością przyda się do napisania dobrej recenzji muzycznej. Bowiem w ramach projektu Świdnickie Recenzje Muzyczne za ocenę płyty ulubionego twórcy można otrzymać nagrodę 2000 zł. Poniżej regulamin konkursu, do którego udziału Organizatorzy zachęcają wszystkich świdniczan:

https://sok.com.pl/wydarzenie/8-recenzje-konkurs/

Świdnickie Recenzje Muzyczne to działanie, które daje lokalnym fanom muzyki wpływ na repertuar koncertowy Świdnickiego Ośrodka Kultury. W dotychczasowych 7 edycjach nadesłano ponad 120 recenzji, ponad 50 autorów otrzymało nagrody, a 23 spośród ich tekstów zaowocowało zaproszeniem do Świdnicy takich wykonawców, jak Ralph Kaminski, Kortez, KęKę, Hunter, Luxtorpeda, KAT, Janusz Radek, Dawid Kwiatkowski, Coma, Dr Misio, Sarius, Pablopavo i Ludziki, Słoń. Świdnickie Recenzje Muzyczne są realizowane przy wsparciu ZAiKS z dotacji Funduszu Popierania Twórczości (www.sok.com.pl).

Dziękujemy za zaproszenie nas na ciekawe spotkanie! Młodzież z pewnością dużo z niego zapamiętała i zdobytą wiedzę wykorzysta w przyszłości.

Dodatkowo zachęcam do zapoznania się z magazynem o polskiej muzyce, którego jeden egzemplarz posiadamy w szkolnej bibliotece.

Marzena Bojanowska

Skip to content