SPOTKANIA KLAS MATURALNYCH Z DORADCĄ ZAWODOWYM

W dniu 13. kwietnia 2023 r. klasy 4TE, 4TFM, 4TRG, 4s brały udział w spotkaniu informacyjnym z doradcą zawodowym i psychologiem. Nasz gość Pan Dawid Torbacki, na co dzień pracownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Wałbrzychu, wspólnie z uczniami starał się znaleźć odpowiedzi na główne pytania:

  • Jaka jest aktualna sytuacja na rynku pracy i czego można się spodziewać w najbliższych latach?
  • Jakie kompetencje są istotne na rynku pracy i które warto rozwijać w kontekście planowania kariery zawodowej?
  • Jakie są czynniki decydujące o zatrudnieniu i utrzymaniu później tego zatrudniania?
  • Gdzie szukać wsparcia w poszukiwaniu pracy?

Pan Dawid przybliżył naszym uczniom dane statystyczne dotyczące bezrobocia, które jest na dość niskim poziomie (ok. 5%), grupy zawodów, które są najbardziej deficytowe w naszym regionie. Dokładne dane można sprawdzić na stronie https://barometrzawodow.pl/

Wspólnie z uczniami analizował, jakie są oferty pracy, ich atrakcyjność, potencjalne zarobki, związek pomiędzy edukacją, pracą a jakością życia.

Ważną kwestią, którą poruszał Pan Dawid jest poszukiwanie indywidualnych celów i pasji oraz to jak połączyć je z pracą zawodową.

Uczniowie zostali również zapoznani z oferowaną przez urząd pomocą tj. wsparciem w przygotowywaniu dokumentów aplikacyjnych, przygotowaniem do rozmowy kwalifikacyjnej, szkoleniami z zakresu zarządzania stresem, czy możliwością wykonania testów kompetencyjnych i zainteresowań zawodowych. Wszystkie usługi Centrum są bezpłatne i część z nich można realizować drogą on- line kontaktując z naszym gościem: dawid.torbacki@dwup.pl

Tematyka zajęć spotkała się z dużym zainteresowaniem, podsunęła uczniom wiele rozwiązań na kształtowanie własnej postawy zawodowej nastawionej na rozwijanie odpowiedzialności i poczucia sprawstwa.

Dziękujemy Panu Dawidowi Torbackiemu za przyjęcie zaproszenia i zaprezentowanie innego spojrzenia na kwestie zatrudnienia.

Alicja Synowska

Skip to content