NARODOWE CZYTANIE

„Kochać to ufać i w dwa serca naraz spoglądać jak w czyste zwierciadła, razem iść drogą długą i czystą, a u jej końca móc dwa swe imiona wypisać złotem przywiązania niezłomnego i zwyciężonych wspólnie postrachów życia…”

Nad Niemnem Eliza Orzeszkowa

8. września 2023 roku włączyliśmy się w akcję Narodowego Czytania. Jak co roku czytaliśmy dzieło klasyczne i związane z kulturą polską. Chętni uczniowie przybliżyli nam fragmenty powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, dziewiętnastowiecznej pisarki, publicystki, działaczki społecznej, której powieści dają bogaty obraz życia społecznego epoki, panujących wówczas rozterek, klęsk, ale także kobiecą perspektywę oceny ówczesnej rzeczywistości. Wybrane fragmenty dotyczyły wartości uniwersalnych, takich jak: miłość, uczciwość i praca, które są aktualne do dziś i wciąż mogą inspirować współczesnych ludzi. Mogą być przesłaniem niesionym z pokolenia na pokolenie.

Książkę dla nas czytali: Gabriela Chodakowska z klasy 5e, Aleksandra Rybka z klasy 4r, Julia Herbut z klasy 2e2, Anna Śmierciak z klasy 2e2 oraz Leon Balon z klasy 2e2.

Uroczystość przygotowały panie: Agnieszka Rogozińska i Marzena Bojanowska.

Skip to content