WYCIECZKA DO STRASBURGA

W dniach 11.12.2023 – 14.12.2023 Wiktoria Podleśna z klasy 4s oraz Pani Monika Czuwara uczestniczyły w wycieczce do Strasburga. Wyjazd odbył się na zaproszenie posła do Parlamentu Europejskiego Pana Jarosława Dudy. Stanowił on nagrodę w konkursie ekologicznym „Włącz myślenie! Nie marnuj!”, w którym Wiktoria została finalistką.

Głównym punktem wycieczki była wizyta w Parlamencie Europejskim. Po przejściu przez kontrolę podobną do kontroli na lotnisku, weszliśmy na teren potężnego gmachu. Olbrzymia przestrzeń, przeszklone korytarze i ściany, studia telewizyjne, kamery, wywiady, mnóstwo ludzi – robiło to niesamowite pierwsze wrażenie. Oprócz zwiedzania budynku,  wysłuchaliśmy prelekcji przybliżającej funkcjonowanie Parlamentu Europejskiego jako instytucji, obejrzeliśmy interaktywną prezentację dotycząca historii Unii Europejskiej oraz spotkaliśmy się z Panem posłem Jarosławem Dudą. Gwoździem programu  okazała się wizyta w Sali Plenarnej, gdzie mogliśmy na własne oczy zobaczyć sesję plenarną oraz przysłuchiwać się obradom na temat problemów ekonomicznych i mieszkaniowych młodych Europejczyków. Było to naprawdę niezwykłe przeżycie!

Również sam pobyt w Strasburgu był bardzo miło i ciekawie spędzonym czasem. Spacerowaliśmy po starym mieście (umieszczonym na liście światowego dziedzictwa UNESCO). Podziwialiśmy Katedrę Najświętszej Marii Panny (jedną z największych katedr we Francji) z imponującym romańsko-gotyckim wnętrzem. Zobaczyliśmy kościół św. Tomasza oraz zabytkowe kamienice. Przechadzając się bulwarami wzdłuż rzeki Ill, dotarliśmy do urokliwej dzielnicy Petite France (Mała Francja).

Niewątpliwą atrakcją podczas naszego pobytu był również Jarmark Bożonarodzeniowy, który w Strasburgu organizowany jest od 1570 r. Jarmark zajmował bardzo dużą część w centrum miasta. Świąteczne wystawy, ozdoby, światełka, liczne kramy z artystycznym rękodziełem, najlepszą  regionalną kuchnią, typowymi alzackimi ozdobami oraz największa naturalna choinka w Europie,  wszystko razem powodowało, że z przyjemnością spędzaliśmy tam czas.

Niezapomniany dla nas pozostanie również smak prawdziwych francuskich crossaintów oraz francuskiej tarty z kapustą kiszoną.

Monika Czuwara

 

Skip to content