1. MARCA NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

Jak co roku, Zespół Szkół Ekonomicznych w Świdnicy celebrował Święto Narodowe – pamięć o Żołnierzach Niezłomnych ustanowione w 2011 roku przez śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego upamiętniające tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą komunistycznej władzy.

POWTÓRNIE POCHOWAĆ

Ciała Żołnierzy Wyklętych, Niezłomnych
których jeszcze nie odnaleziono
Trzeba odnaleźć!
Pożegnać w zadumie
w modlitwie
na Mszy Świętej
i z czcią powtórnie pochować!
Wyczytać z imienia i nazwiska na Apelu Poległych
Jesteśmy Im to winni!
Abyśmy mogli sami
kiedyś odejść w poczuciu spłaconego długu,
Niepokornym i historii!


Nasi uczniowie w programie słowno – muzycznym przypomnieli sylwetki bohaterów walczących z „czerwoną zarazą”, m.in. Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz Danuty Siedzikówny, wcielając się w rolę żołnierzy – zdrajców. Ból rozstania, przeczucia śmierci, wewnętrznego rozdarcia zostały wyrażone w utworach: „Ostatni list do Matki” oraz w „Wierszu o Danucie Siedzikównie”. Całość występu przeplatały piosenki śpiewane przez chór dziewczęcy (utwory: „Już dopala się ogień biwaku”, „Walczyk” oraz „Mamo, tyś płakała”).

„HISTORIA NIGDY NIE ZAPOMINA”

I my również nie zapominamy o tym, co ważne: wartościach, polskości, dumie, honorze, właściwej postawie, wrażliwości i przeszłości.

Pamiętamy także o naszych Gościach, którzy od wielu lat towarzyszą nam w tych ważnych uroczystościach. Bardzo dziękujemy, że pragniecie w murach naszej szkoły w dniu 1 marca dumnie śpiewać hymn naszego kraju!

W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w Powiecie Świdnickim Grzegorz Stawarz, Przewodnicząca Komisji Oświaty i Wychowania w Powiecie Świdnickim oraz Pani Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy Magdalena Urbańska – Malucha, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oddział Świdnica Pan Marian Kowalik, członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oddział Świdnica Pan Jerzy Gospodarowicz, Prezes Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej Pan Tadeusz Grzelak, Prezes Świdnickiego Stowarzyszenia Patriotycznego Pan Tadeusz Grabowski, były Prezes Światowego Związku Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Pan Karol Liwirski, wieloletni nauczyciel historii i były Dyrektor Wydziału Oświaty Pan Stanisław Szelewa, Pani Kierownik Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej Oddział Świdnica Agnieszka Nawrocka, Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Świdnicy Pan Wiesław Łabęcki wraz z przedstawicielami, Pan Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy Krzysztof Osiak oraz Pani Wicedyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy Izabela Osiecka. Dziękujemy za przybycie, podarowane pamiątki oraz wzruszające przemowy! A naszym uczniom ogromne brawa za przejmujący, pełen powagi i zadumy występ! Grupę 27 artystów tworzyli:

 1. Aleksandra Baranowska – 1s
 2. Amelia Włodaków – 1s
 3. Mateusz Drabik – 2r
 4. Fabian Chmiel – 2r
 5. Jakub Jasik – 2r
 6. Alan Węglewski – 2r
 7. Zofia Kucza – 2r
 8. Igor Kaczmarek – 2s
 9. Zuzanna Kozłowska – 2e1
 10. Wiktoria Kozłowska – 2e1
 11. Anna Śmierciak – 2e2
 12. Aleksandra Papierz – 2e2
 13. Julia Herbut – 2e2
 14. Amelia Powroźnik – 3e
 15. Julia Pietruszka 3e
 16. Mateusz Socha – 3e
 17. Jakub Młot – 3e
 18. Dominik Studnicki – 3e
 19. Karol Litwin – 3e
 20. Mateusz Chromy – 3e
 21. Dagmara Knap – 3s
 22. Maja Drapińska – 3s
 23. Daria Pękała – 3s
 24. Julia Roman – 3s
 25. Wiktoria Podleśna– 4s
 26. Angelina Warmuz – 4fg

a także gościnnie absolwentka rocznika 2023 – duma Ekonomika – Karolina Gawrońska z przepiękną „ucztą” muzyczną. Filmowy wstęp zmontowali uczniowie z klasy 3fg.

Całość programu została przygotowana przez nauczycieli: Panią Marzenę Bojanowską, Panią Paulinę Kryńską  oraz Panią Agnieszkę Kawałko.

Zachęcamy do czytania książek, oglądania filmów, programów historycznych, śledzenia stron internetowych, m.in. IPN-u, rozmów z dziadkami, aby nie zapominać, tylko szerzyć wiedzę na temat tego trudnego okresu w dziejach Polski.

Marzena Bojanowska

Paulina Kryńska

Agnieszka Kawałko

zdjęcia: Kacper Bortkiewicz kl. 5f

Skip to content