DZIEŃ ZIEMI W EKONOMIKU

W poniedziałek 22. kwietnia 2024 obchodzony jest Dzień Ziemi, największe międzynarodowe święto ekologiczne. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Planeta vs. plastik’’. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na konieczność ograniczenia produkcji i wykorzystania tworzyw sztucznych w trosce o zdrowie ludzi i planety. Żądają także zmniejszenia produkcji wszystkich tworzyw sztucznych o 60% do 2040 roku.

Zanieczyszczenie plastikiem ma negatywny wpływ na środowisko naturalne, zdrowie ludzi i zwierząt. Plastikowe odpady zaśmiecają plaże, rzeki i oceany, szkodząc ekosystemom wodnym.

W ramach obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole odbył się Konkurs Plastyczny oraz Szkolny Konkurs Ekologiczny. Uczniowie mogli wykazać się ogólną wiedzą z zakresu ekologii.

Odbyło się również spotkanie z Panią Moniką Drozdowską – przedstawicielką Nadleśnictwa Świdnica. Dotyczyło charakterystyki gatunków dzięciołów występujących w Polsce. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego dzięcioły są ważne dla ekosystemów leśnych. Ich zdolność do odszukiwania i zdobywania owadów oraz drążenia dziupli w drzewach dają im przewagę nad innymi ptakami. Wyszukują chore drzewa i zwalczają drażniące je owady, ograniczając populację szkodników. Są to gatunki wskaźnikowe, które mówią o różnorodności biologicznej danego siedliska.

Gazetkę szkolną pt. „Dzień Ziemi’’ przygotowały uczennice klasy 3e – Klaudia Biernat i Julia Pietruszka.

Prezentację pt. „Planeta vs. Plastik’’ przygotowali uczniowie klasy 3e – Mateusz Chromy, Krystian Kuriata, Adrian Nizio i Dominik Studnicki.

Organizatorami obchodów Dnia Ziemi  były p. Monika Czuwara i p. A. Rogóż.

 

Kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić dla naszej planety

– ograniczmy używanie plastiku

– zrezygnuj z napojów w plastikowych butelkach, możesz wybrać opakowanie szklane lub papierowe

– nie pakujmy zakupów w jednorazowe torebki

– wychodząc z domu weźmy bidon z wodą z kranu i płócienną torbę na zakupy

– dbajmy o czystość plaż, nie śmiećmy na nich i sprzątajmy po sobie

– unikajmy towarów opakowanych w kilka warstw opakowań

– wybierajmy produkty bez mikrogranulek

– pamiętaj o segregowaniu odpadów

Agata Rogóż

Skip to content