NARODOWE CZYTANIE „BALLADYNY” JULIUSZA SŁOWACKIEGO W EKONOMIKU

Celem Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Akcję, z inicjatywy Prezydenta Bronisława Komorowskiego, zorganizowano po raz pierwszy w 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

W tym roku to już 9. odsłona tego wydarzenia. Tym razem wspólnie czytaliśmy fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w Narodowe Czytanie w Zespole Szkół Ekonomicznych i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji w przyszłym roku!

Agnieszka Szkolak-Osiak

Agnieszka Rogozińska

Małgorzata Serewiś

Skip to content