MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

„Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają” – tak pisał Szekspir w sztuce pt. „Jak wam się podoba”. I pewnie wiedział, co mówi. Potrzeba teatru jest w człowieku nieodzowna i towarzyszy mu, odkąd wyszedł z jaskini i nauczył się mówić, od misteriów dionizyjskich w starożytnej Grecji do nowoczesnych i eksperymentalnych form teatralnych XXI wieku…. Ale dlaczego tak jest? Dlaczego ludzie chodzą do teatru? I czym jest teatr? Trudno jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź na te pytania…

Teatr z pewnością to coś więcej niż tylko budynek, scena i aktorzy. Teatr to dla wielu ludzi bardzo głębokie przeżycie, którego doznają podczas oglądania każdej sztuki, to właśnie ona jest dla wielu  teatrem… Ale, czym byłby teatr bez widzów, którzy przecież są odbiorcami spektaklu?  Suma wszystkich składników, czyli ciężkiej pracy aktorów, scenografów, muzyków i reżysera sprawia, że nagle mamy do czynienia z czymś niezwykłym – lekkim i śmiesznym, albo smutnym i tragicznym, ale za każdym razem skłaniającym do myślenia.

24. kwietnia 2023 roku uczniowie Ekonomika pokazali swój warsztat aktorski, wcielając się w bohaterów ze znanych utworów dramatycznych. Uczniowie klas 1-szych i 2-gich obejrzeli fragmenty dzieł pt. „Hamlet”, „Dziady”, „Balladyna”, „Zemsta”, „Świętoszek”, „Śluby panieńskie”, „Moralność pani Dulskiej”, „Sen nocy letniej”. Szkolnymi aktorami byli: z kl. 1e2: Julia Herbut, Natasza Kijewska, Sara Trojan, Anna Śmierciak, Martyna Dworniczak, Amelia Jachyra, z kl. 2e: Karol Litwin, Mateusz Socha, Patryk Kawa, Jakub Młot, z kl. 3e: Martyna Feszter, Iga Kozak, z kl. 3fg: Maciej Katyński, z kl. 4e: Dominik Bekas. W roli prowadzących, jak zawsze, niezawodni i profesjonalni członkowie Samorządu Uczniowskiego: Magdalena Partyka, Jakub Taraszkiewicz oraz Miłosz Miłkowski. A swoim pięknym wykonaniem utworu „Dwa teatry” Zofia Kucza z klasy 1r przy akompaniamencie gitary Macieja Katyńskiego ubarwiła całość występu.

Młodzież została przygotowana przez Panią Marzenę Bojanowską oraz Pana Artura Filę. Zapraszamy za rok!

 

Skip to content