MANDALE

Mandale… symbol wywodzący się z dawnej tradycji indyjskiej. W ostatnich latach coraz częściej jest to także motyw artystyczny, a nawet wzór kolorowanek. Mandale wzbudzają jednak także pewne kontrowersje… o które zahaczać nie będziemy… Mimo to cieszą się w ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem.

Obecnie możemy spotkać się z licznymi kolorowankami relaksującymi dla dorosłych i dzieci, które zawierają takowe wzory. Warto wiedzieć, że taka aktywność ma na nas bardzo dobry wpływ. Samodzielne rysowanie lub kolorowanie Mandali może:

-rozwijać naszą wyobraźnię;

-polepszać koncentrację;

-wyciszać;

-działać relaksująco;

-pomagać w lepszym wyrażaniu myśli.

Tworzenie i niszczenie Mandali bywa nazywane listem do samego siebie. Wysyłamy go z naszej podświadomości do świadomości i nadświadomości. Działa to także w przeciwną stroną. Nasza nadświadomość wysyła sygnały do świadomości i podświadomości.

I tak można by jeszcze więcej na ten temat się rozwodzić, a dla nas w tym momencie najważniejszy stał się proces tworzenia…

Zapraszamy do obejrzenia prac, które powstały wprost spod naszej dłoni początkowo wspartej ołówkiem, później wspieraną za pomocą komputerowej myszki, aż po zaprezentowanie gotowego produktu wizualizacją utworzoną w tym przypadku jako pudełka owiniętego papierem ze wzorem w tymże procesie twórczym powstałym…

Magdalena Czerniatowicz

Skip to content