SPOTKANIE Z EKSPERTEM ZŁOTE SZKOŁY NBP

Spotkanie z ekspertem odbyło się 13 marca 2021r.. Jako eksperta Drużyna zaprosiła p. Aleksandrę Grobelną eksperta edukacji ekonomicznej, edukatora współpracującego z ośrodkami doskonalenia nauczycieli, nauczyciela podstaw przedsiębiorczości i nauk ekonomicznych.

Tematem przewodnim spotkania było „Finanse osobiste- Budżet domowy i zarządzanie własnymi pieniędzmi”. Spotkanie przebiegało na platformie Teams i uczestniczyło w nim 55 uczniów klasy 2TE i 2e, którzy chcieli przybliżyć sobie wiedzę dotyczącą finansów osobistych i wykorzystania tej wiedzy w praktyce. Spotkanie miało charakter warsztatów edukacyjnych. Chodziło o to, by każdy uczestnik aktywnie w nich uczestniczył.

Najpierw ekspert przedstawił rzeczową a jednocześnie interesującą dla wszystkich prezentację na następujące tematy:

– planowanie i kontrola własnych wydatków, właściwe zarządzanie swoimi finansami, aby móc zaspokoić wszystkie potrzeby,

– rodzaje kont bankowych i kart płatniczych, niebezpieczeństwa  czyhające  ze strony cyber przestępców w przypadku zakupów przez Internet i płatności elektronicznej oraz sposoby przeciwdziałania im,

– praktyczne spojrzenie na prawo Engla,

– różnica między kredytem a pożyczką, rodzaje kredytów, co to jest stopa oprocentowania i Biuro Informacji Kredytowej (BIK), jak nie popaść w spiralę zadłużenia.

Po kolejnych etapach prezentacji, w oparciu o „burzę mózgów” uczestnicy zadawali pytania, wyrażali swe opinie i znajomość tematu.

Ekspert w porozumieniu z Drużyną przygotował dla uczestników kilka zadań. Były to między innymi:

  1. próba zaplanowania budżetu dla czteroosobowej rodziny przy miesięcznym wynagrodzeniu 3000zł netto /według poszczególnych kategorii opłat/
  2. praktyczne spojrzenie na prawo Engla.
  3. opracowanie kodeksu bezpiecznego korzystania z karty płatniczej oraz rachunku bankowego, by zminimalizować ryzyko oszustw finansowych
  4. przeanalizowanie możliwości wykorzystywania poduszki finansowej /w tym dla ucznia posiadającego określone miesięczne kieszonkowe.

Drużyna Ambasadorów Edukacji Finansowej ZSE

Skip to content