MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

Książki pomagają nam porzucić pośpiech, uczą nas zauważania rzeczy, zapraszają nas – lub nawet zmuszają, abyśmy usiedli choć na chwilę – trudno się z tym nie zgodzić, szczególnie w przypadającym dziś Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci.

Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia to urodziny Hansa Christiana Andersena, co oznacza, że obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Tradycyjnie do wszystkich dzieci z całego świata wysyłany jest specjalny list. Autorem plakatu z hasłem „Książki pomagają nam zwolnić!” oraz listu jest Kęstutis Kasparavičius, ilustrator i pisarz z Litwy. Przesłanie można przeczytać pod tym linkiem.

KSIĄŻKI POMAGAJĄ NAM ZWOLNIĆ!

Spieszę się! Nie mam czasu! Cześć! Słyszymy te słowa prawie codziennie, nie tylko na Litwie leżącej w centrum Europy, ale w innych miejscach na świecie. I jednocześnie słyszymy, że przyszło nam żyć w wieku nawału informacji i gorączkowego pośpiechu.

Ale jeśli weźmiesz do rąk książkę, natychmiast czujesz, jak wszystko się zmienia. Wydaje się, że książki posiadają tę cudowną własność spowalniania świata.

Kiedy tylko otwierasz książkę i zanurzasz się w jej głębokim spokoju, natychmiast przestajesz się bać, że wszystko przemknie obok ciebie z zawrotną prędkością, a ty nie zauważysz niczego.

Nagle zdajesz sobie sprawę, że nie musisz spieszyć się, aby wykonać jakąś zupełnie nieważną pracę. W książkach rzeczy dzieją się spokojnie, w odpowiedniej kolejności. Być może dzieje się tak dlatego, że strony są ponumerowane, że kartki odwracają się z delikatnym szelestem.

Zdarzenia, które należą do przeszłości, spotykają się z tymi, które mają nadejść.

Uniwersum książki stoi otworem, łącząc rzeczywistość z fantazją i wyobraźnią. I czasami zastanawiasz się, czy było to w  książce czy w życiu – że zobaczyłeś śnieg osuwający się z dachu  lub mech porastający mur u sąsiada.

Czy dowiedziałeś się z książki, czy doświadczyłeś tego sam, że owoce jarzębiny są nie tylko piękne, ale i gorzkie?

Czy w książce, czy w życiu leżałeś na letniej trawie lub siedziałeś ze skrzyżowanymi nogami, obserwując płynące po niebie chmury?

Książki pomagają nam porzucić pośpiech, uczą nas zauważania rzeczy, zapraszają nas – lub nawet zmuszają, abyśmy usiedli choć na chwilę. Bo przecież gdy czytamy książkę, zwykle siedzimy, trzymając je w ręce.

I czy nie doświadczyłeś innego cudu – kiedy czytasz książkę, ona… czyta ciebie? Tak, książki potrafią czytać.

Odczytują twoje czoło, brwi, kąciki twoich ust, kiedy wznoszą się lub opadają ale przede wszystkim czytają z twoich oczu.

Bo zaglądając w twoje oczy, widzą… sam wiesz co!

Jestem pewny, że w twoich rękach książki nigdy się nie nudzą. Ktoś kto lubi czytać – nieważne, czy dziecko, czy dorosły – jest o wiele bardziej interesujący, niż ten kogo nie obchodzą książki, kto spieszy się, żyje zgodnie z ruchem wskazówek zegara, kto nigdy nie ma czasu, aby przysiąść, kto nie zauważa tego, co go otacza.

W Międzynarodowym Dniu Książki Dla Dzieci życzę Wam, abyście byli ciekawymi książkami dla Czytelników i ciekawymi Czytelnikami – dla książek!

List przetłumaczyła Katarzyna Ryrych, wielokrotnie nagradzana autorka książek dla niedorosłych.

Portrety przedstawiające Andersena i braci Grimm pochodzą z Wikipedii. 

W Polsce od 2001 roku do czytania dzieciom namawiają rodziców organizatorzy akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Jej celem jest uświadomienie wszystkim, jak ważne jest poznawanie przez dzieci świata książek.

Pamiętacie, co czytaliście w dzieciństwie? A może przypominacie sobie, co czytali Wam rodzice?

Źródło:

Jak zmieniały się bajki? Od mrocznych historii do współczesnych księżniczek Disneya

Kopciuszek”, „Czerwony Kapturek” czy „Królewna Śnieżka” to jedne z najpopularniejszych baśni dla dzieci. Ale czy współcześni młodzi czytelnicy znają pierwotne historie tytułowych bohaterek? Jeśli bazują na ostatnich wersjach mogą poznać jedynie ugładzone opowieści. Jak popularne bajki brzmiały w oryginale?
 

Autor: Magda Tarnawska

Era braci Grimm

Oryginalne wersje klasycznych baśni są na tyle okrutne, że dziś zostałyby uznane za nieodpowiednie dla najmłodszych; zawierają opisy okaleczeń (Kopciuszek), bólu i cierpienia (Mała syrenka), gwałtu (Śpiąca Królewna) czy okrucieństwa (Pinokio). Dlaczego wtedy miały taką formę? Bazując na strachu miały zniechęcać dzieci do konkretnych zachowań lub udzielać przestrogi. Stąd w baśniach braci Grimm bardzo często można się natknąć na motywy pożerania bohaterów, zbrodni czy wielkich tragedii, a zakończenia popularnych opowieści, często różnią się od tych, do których zostaliśmy przyzwyczajeni.

Epatowanie smutkiem  i mrokiem

W popularnych baśniach Hansa Christiana Andersena także mamy do czynienia z mniej bajkową rzeczywistością, niż ta pokazywana przez aktualne produkcje. Choćby w znanych wszystkim dzieciom „Małej Syrence” i „Dziewczynce z zapałkami”, Andersen częściej niż na radosnych aspektach prezentowanych przygód, skupiał się na smutnych losach bohaterów, które nie zawsze kończyły się happy endem – Mała Syrenka, już pod ludzką postacią, z rozpaczy skacze do morza. Andersen co prawda nie epatuje brutalnością, jednak prezentuje ból, cierpienie, rozpacz, nieszczęśliwą miłość, osamotnienie oraz wielkie poświęcenie bohaterów sprawiając, że baśnie, pomimo iż niosą za sobą ponadczasowe morały i skłaniają do myślenia, wśród młodych czytelników mogą wywołać uczucie smutku – warto jednak pokazywać dzieciom nie tylko „lukrowane opowieści”, ale i zapoznać z klasykami, takimi jak „Księga baśni Andersena„. Innym przykładem tego typu opowieści może być także jedna z najbardziej popularnych historii opowiadanych w okresie świątecznym „Opowieść wigilijna”, autorstwa Charlesa Dickensa, przypowieść o przemianie zatwardziałego skąpca i dzieło poświęcone atmosferze Bożego Narodzenia pełne jest złowieszczych duchów, przerażających wizji przyszłości, niezwykłości i grozy.

Epoka produkcji Disneya

Ugrzecznione opowieści pozbawione elementów zawierających trudne tematy, a do tego cukierkowi bohaterowie i wielkie kampanie promocyjne realizowane wokół określonych tytułów sprawiają, że produkcje Disneya dla wielu widzów stanowią dziś osobny kanon bajek. Animacje w dużej mierze opowiadające przygody księżniczek, w których zazwyczaj występują zabawne zwierzątka, mające na celu rozśmieszać widzów, budują łagodny obraz świata. Gdy historie są pozbawiane trudnych tematów czy nieprzyjemnych i zagrażających sytuacji, zyskują wymiar wyłącznie rozrywkowy, zamiast uczyć dzieci radzenia sobie z problemami lub umożliwiania odczuwania rozmaitych emocji. Dzisiejsze bajki Disneya w dużej mierze stanowią piękne spektakle z wpadającą w ucho muzyką, w których coraz trudniej dostrzec morał, ukryty wśród wielu elementów rozpraszających uwagę dzieci.

Bajki dla dorosłych

Ponadczasowość klasycznych motywów baśniowych powoduje, że są one wykorzystywane także we współczesnych produkcjach realizowanych z myślą o dorosłych. A nietypowa interpretacja lub nowoczesna formuła sprawiają, że zyskują one zupełnie nowy wymiar. Dzięki odwołaniu się do oryginalnej, czyli mrocznej i przerażającej wersji opowieści o Czerwonym Kapturku, w 2011 roku powstał horror pt. „Dziewczyna w czerwonej pelerynie”. Ten romans z grozą w tle, luźno nawiązuje do baśni, czerpiąc z niej przede wszystkim specyficzny klimat rodem z opowieści braci Grimm. W podobny sposób zrealizowano nowy mroczny thriller pt. „Opowiedz mi bajkę”, którego fabuła nawiązuje do klasycznych opowieści o Czerwonym Kapturku, Trzech świnkach i Jasiu i Małgosi, jednak rozgrywa się w scenerii współczesnego Nowego Jorku. Osią serialu są bohaterowie, kompletnie nieznajomi sobie ludzie, których losy w miarę rozwoju akcji przecinają się i tworzą budzącą grozę historię o miłości, stracie, chciwości, zemście i morderstwie. O tym, że klasyczne baśnie mogą zyskiwać bardzo nowoczesne interpretacje, przekonuje także nowa powieść Ashley Poston – „Geekerella. Kopciuszek, który był geekiem ”. Akcja tej pełnej nawiązań do Kopciuszka historii rozgrywa się w świecie fandomu, czyli społeczności fanów klasycznej serii science-fiction.

Źródło:

https://www.empik.com/empikultura/jak-zmienialy-sie-bajki-od-mrocznych-historii-do-wspolczesnych-ksiezniczek-disneya,18799,a

Więcej dla zainteresowanych tematyką książek dla młodzieży i dzieci znajdziecie w książce:

Polecana strona internetowa, która powstała z myślą o najmłodszych. Zresztą, to właśnie one ją tworzą. Można przeczytać wiele książek w oryginale. Wyszukiwanie tytułów odbywa się za pomocą dość ciekawych kategorii: kategoria wiekowa, nastrój w książce, kolor okładki,  długość książki. Serdecznie polecam!

http://en.childrenslibrary.org/

Literatura dziecięca i młodzieżowa:

http://www.ibby.pl

„Kiedy ćwiczysz na boisku

To masz siłę ciała w zysku

Gdy zagadki rozwiązujesz

Wtedy umysł swój trenujesz!”

Zagadki nie tylko bawią, ale przyczyniają się do poznawania i rozszerzania wiadomości, zaciekawiają, skłaniają do obserwacji otaczającego świata, rozwijają umiejętności twórcze. Przyczyniają się do kształtowania prawie wszystkich operacji myślowych (analiza, synteza, porównywanie, klasyfikowanie, uogólnianie),  także pamięci, uwagi, spostrzegawczości i wyobraźni. Kształtują procesy motywacji i emocji u dzieci. Odgadywanie ich sprawia wiele radości, przyjemności i satysfakcji niezależnie od wieku. Zachęcamy do rozwiązywania zagadek.

Nawiązując do Dnia Książki dla Dzieci poniżej zamieszczamy przykładowe proste zagadki, dzięki którym wrócicie do bajek i baśni zasłyszanych w dzieciństwie. O kim mowa?

Nieraz w bajkach widziałem

i zwiedzałem go w snach,

ale prawdę Ci powiem:

częściej widzę go w drzwiach.

Fala wiślana pluskiem ją sławi.

Tarczą i mieczem broni Warszawy.

Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka,

którzy w lesie spotkali

chatkę zrobioną z pierniczka?

Jaka to dzieweczka ma roboty wiele,

a na pięknym balu gubi pantofelek?  

Jakie to zwierzę z bajek ma takie zwyczaje:

gdy chce połknąć wnuczkę, to babcię udaje?

Łatwo mnie poznacie, gdy wspomnicie bajkę.

Chodziłem tam w butach i paliłem fajkę.

Kto mieszkał w jamie tuż nad Wisłą

i zionął ogniem jak ognisko?

Jaka osoba z dawnych bajek

z miotłą się wcale nie rozstaje?

Kto listy pisać chciał drobnym maczkiem

i po to kupił raz maczku paczkę?

To bardzo znany miś,
którego przyjacielem jest chłopiec – Krzyś.
Czerwony kubraczek, wesoła mina,
od zjedzenia miodu każdy dzień zaczyna.

Jeżeli chciałbyś zwiększyć poziom trudności zachęcamy do zajrzenia na strony z zagadkami logicznymi. Linki poniżej:

https://samequizy.pl/czy-rozwiazesz-12-zagadek-od-czlowieka-zagadki/

Skip to content