„SPOTKANIE Z REPORTAŻEM” – ŁUKASZ KAZEK

14. czerwca 2021 roku swoją obecnością w zaszczycił nas pan Łukasz Kazek – dziennikarz, historyk, popularyzator historii, autor książek i programów telewizyjnych o treści historycznej, laureat nagród dziennikarskich i filmowych, a prywatnie, syn Pani Barbary Szczeciniak absolwentki Liceum Zawodowego ukończonego w 1976 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych w Świdnicy.

Nasz gość przez 3 godziny lekcyjne opowiedział nam kilka ciekawych historii, pokazał swój reportaż o dr Jacku E. Wilczurze, film „Ludzie z klisz”, opowiedział u kulisach powstawania tych dokumentów. Dodatkowo, młodzież mogła zobaczyć, ale też i dotknąć kilku dokumentów, m.in. pieniędzy z 1921 roku, dowodów tożsamości, paszportów, książeczek pracy, oszczędnościowych, prawa jazdy czy przepustek z okresu wojennego.

W spotkaniu uczestniczyło 28 uczniów naszej szkoły z klas pierwszych i drugich z kierunku „Technik Fotografii i Multimediów” oraz z klasy trzeciej „Technik Organizacji Reklamy”. Rozmowa na pewno zachęciła naszych przyszłych fotografów, a może i dziennikarzy do odkrywania historii oraz do utrwalania jej poprzez rysunek, fotografię a także tekst pisany.

Niezwykłe spotkanie Łukasz Kazek podsumował kilkoma przesłaniami do młodzieży:

„Szukaj, odkrywaj!”

„Łap życie, każdą jego chwilę!”

„Idź po swoje!”

„Ludzi oceniaj po ich charakterze!”

„Spotkanie z reportażem” realizowane jest w ramach projektu „Jesteśmy częścią wielkiej sagi” koordynowane przez Towarzystwo Kultury Czynnej we Wrocławiu a dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dziękujemy, że udało się zapisać Łukasza Kazka na kartach historii Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy! Zapraszamy ponownie!

Marzena Bojanowska

Warto obejrzeć:

„Ludzie z klisz”

https://tvn24.pl/go/programy,7/filmy-dokumentalne-odcinki,74501/odcinek-33,S00E33,354772

Program History hiking

https://www.youtube.com/watch?v=LI8d9U4m4Lw

https://www.youtube.com/watch?v=gx3sB9HVKOY

Skip to content