KLASA 2g NA WYCIECZCE WE WROCŁAWIU

W dniu 16.06.2021r. klasa 2g wraz z Panią Joanną Balawajder i Magdaleną Czerniatowicz wybrała się do Wrocławia na wycieczkę zawodową. Plan był dość napięty czasowo, ale wszystko udało się zwiedzić wg wcześniejszych zamiarów i jeszcze pozostała nam chwilka na lody i hulajnogi 😉.

W pierwszej kolejności obejrzeliśmy Wrocławskie Fontanny Multimedialne zlokalizowane na Pergoli – największe w Polsce i jedne z największych w Europie. Jest to jedna z atrakcji Wrocławia i magnes przyciągający pod Halę Stulecia turystów z kraju i zagranicy. Następnie przeszliśmy do Ogrodu Japońskiego mieszczącego się w Parku Szczytnickim. Kompleks jest jednym z nielicznych śladów, które pozostały po Wystawie Światowej zorganizowanej w 1913 roku. Jego pierwotny wygląd został zaprojektowany i stworzony ostatecznie przez jednego z największych entuzjastów kultury japońskiej – Hrabiego Fritza von Hochberga. Dzięki pomocy japońskiego mistrza – ogrodnika Mankichi Arai udało się stworzyć ogród, którego piękno zachwycało swoim wspaniałym nawiązaniem do kultury i sztuki japońskiej.

Jednak punktem  kluczowym naszej wycieczki  był Pawilon Czterech Kopuł – Muzeum Sztuki Współczesnej. Tam spędziliśmy najwięcej czasu doznając  niezapominanych doznań wzrokowych oraz ogrom informacji i nowej wiedzy z dziedziny sztuki i kultury współczesnej. I tak, w odrestaurowanym historycznym gmachu prezentowana jest kolekcja polskiej sztuki współczesnej z dziełami najwybitniejszych twórców II połowy XX wieku i początków naszego stulecia. Na ekspozycji znajdują się dzieła m.in.: Magdaleny Abakanowicz, Pawła Althamera, Tadeusza Brzozowskiego, Stanisława Dróżdża, Izabelli Gustowskiej, Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora, Katarzyny Kozyry, Natalii Lach-Lachowicz, Alfreda Lenicy, Jerzego Nowosielskiego, Romana Opałki, Jerzego Rosołowicza, Henryka Stażewskiego, Aliny Szapocznikow, Andrzeja Wróblewskiego i wielu innych znanych artystów. Kolekcja dzieł sztuki i wystawa wzbudziła w nas spory zachwyt i w szczególności też pragniemy podziękować Pani Agacie Iżykowskiej, która nas oprowadziła i w szalenie ciekawy sposób przybliżyła nam najważniejsze fakty oraz ciekawostki z zaprezentowanej kolekcji.

Magdalena Czerniatowicz

Skip to content