WYCIECZKA DO LIZBONY – ZWIEDZANIE PORTUGALSKICH ATRAKCJI

Dnia 05.03.2022 r. stażyści odbywający praktyki zawodowe w Portugalii, w ramach przygotowania kulturowego, zwiedzali Lizbonę poznając jej atrakcje. Tym razem zwiedzaliśmy zabytki i poznawaliśmy historię i atmosferę lizbońskich dzielnic Oriente, Belem i Chiado.

Kolejka linowa Teleferico

Najpierw udaliśmy się do dzielnicy Oriente, ponieważ pierwszym punktem programu była przejażdżka kolejką linową zwaną przez Portugalczyków Teleferico, która znajduje się na terenie dawnego Expo 30 metrów nad rzeką Tag  i zarządzana jest przez firmę Telecabine. Teleferico  to kolejka typu gondolowego  o długości 1230 m oddana do użytku w 1998 r. W czasie 20 minutowej przejażdżki można podziwiać widok na Park Narodów i na piękny  Most  Vasco Da Gama oraz dawną 145-metrową wieżę widokową Vasco da Gamy w kształcie żagla , w której obecnie znajduje się luksusowy hotel.

Zwiedzanie Pomnika Odkrywców, fortecy Torre de Belem oraz Museum Berardo w dzielnicy Belem

Drugim punktem programu było zwiedzanie Pomnika Odkrywców oraz XVI – wiecznej fortecy Torre de Belem w historycznej lizbońskiej dzielnicy Belem. Torre de Belem została  wybudowana na małej wyspie na rzece Tag i  zabezpieczała wejście do portu w Lizbonie od zachodniej strony Oceanu Atlantydzkiego od nieproszonych gości. 52-metrowy Pomnik Odkrywców został wybudowany w 1940 na portugalską wystawę światową. Obecna konstrukcja w kształcie karaweli została odsłonięta w 1960.

W samym sercu dzielnicy Belém znajduje się Museu Coleção Berardo tj. Muzeum Sztuki, zwiedzenie którego było naszym kolejnym punktem programu.

Nazwa muzeum pochodzi od nazwiska słynnego portugalskiego biznesmena i kolekcjonera dzieł sztuki, którego kolekcja jest tutaj prezentowana. Można tu obejrzeć  prace wielu klasycznych i współczesnych artystów portugalskich i międzynarodowych, w tym oryginalne dzieła  Andy Warhola, Pablo Picasso i Salvadora Dalí. Obecnie wystawiane tu eksponaty  wprowadzają ruchy artystyczne nawiązujące do   surrealizmu, pop-artu i ekspresjonizmu abstrakcyjnego.

Dzielnica Chiado

Chiado to okazałe historyczne centrum Lizbony z najważniejszymi symbolami Portugalii.

Żegnamy piękną i elegancką Lizbonę.

Skip to content