XX POWIATOWY KONKURS HISTORYCZNY „POLSKA ZNOWU WOLNA”

Dnia 09.11.2022 odbył się XX Powiatowy Konkurs Historyczny „Polska znowu wolna”. Organizatorami Konkursu są Pan Dyrektor Krzysztof Osiak (ZSE) i Pan Dyrektor Krzysztof Frączek (III LO). Nasze szkoły kontynuują dzieło pomysłodawców Państwa Krystyny Szelewy i Stanisława Szelewy. W tym roku szczególnym gościem był prof. Stanisław Nicieja wybitny znawca Lwowa i Kresów II RP. Na widowni obecni byli także Dyrektor Wydział Oświaty i Wychowania Pan Grzegorz Stawarz i Panowie reprezentujący pozarządową organizację społeczną Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Świdnicy. Uczestnikami konkursu byli uczniowie szkół średnich ze Świdnicy i powiatu świdnickiego. Zmagali się oni z pytaniami w pisemnym teście, który wyłonił finalistów do rywalizacji w finałowym etapie ustnym. W przerwach Konkursu widzowie mieli możliwość zapoznania się z autorskim pokazem slajdów (AJ) dotyczących walki Polaków o niepodległość od końca XIX w. do 1918 r.

W tegorocznej edycji Konkursu pojawiły się:

  1. Bronisław Piłsudski – od spiskowca do naukowca
  2. Wieniawa – adiutant i ulubieniec Józefa Piłsudskiego
  3. Karty pocztowe – źródła z I wojny światowej
  4. Legiony Polskie w dokumentach
  5. Wojsko Polskie (polskie formacje zbrojne w armiach zaborców) 1914-1922

Reprezentujący naszą szkołę uczeń kl. 4e Krystian Niemiec, przygotowany przez p. Jolantę Mączyńską, zajął II miejsce – gratulujemy Krystianowi jego sukcesu. A ostateczna tabela finalistów

LP. Imię i nazwisko Szkoła miejsce
1. Gustaw Feruś I LO w Świdnicy I
2. Krystian Niemiec ZSE w Świdnicy II
3. Igor Ryglowski II LO w Świdnicy III
4. Liwia Żak III LO w Świdnicy IV
5. Feliks Brzezicki I LO w Świdnicy V

Dziękujemy wszystkim Szanownym Gościom, sponsorom konkursu, uczestnikom i publiczności.

Konkurs przygotowali i prowadzili :

  1. Małgorzata Klęsk – Guźlińska (III LO)
  2. Arkadiusz Jackowiak (ZSE)

https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1/wystawy/43988,Ojcowie-Niepodleglosci.html

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/172926,11-listopada-Narodowe-Swieto-Niepodleglosci.html

Skip to content