SPOTKANIE Z ŁUKASZEM KAZKIEM

17. marca 2023 roku uczniom Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy już po raz trzeci udało się spotkać z Panem Łukaszem Kazkiem – dziennikarzem, pasjonatem historii najnowszej, autorem książek i programów telewizyjnych, poszukiwaczem ukrytych skarbów.

Łukasz Kazek zachęcał młodzież do poznawania historii, opowiadał o pasji odkrywania, o swojej pracy oraz o programie historycznym, który tworzy na kanale You Tube „History Story”. Słuchacze mieli okazję obejrzeć najnowszy odcinek programu zatytułowany: „Skarby Wrocławia”.

Podziemia Dolnego Śląska, zagadki kompleksu Riese, tajemnice które skrywają ludzie, poniemieckie depozyty i wciąż nie wyjaśnione zagadki II wojny światowej. Skrzętnie skrywane tajemnice pół bitewnych, opuszczone pałace i dwory, poniemieckie wsie i grobowce, relacje byłych niemieckich mieszkańców Dolnego Śląska. Ostatni żyjący świadkowie II wojny światowej. Udało nam się jako pierwszej ekipie dotrzeć np. do skarbca Rzeszy, który stworzony został w jednym z hoteli na terenie Wrocławia. To tam w depozytach składano ogromne ilości złota czy biżuterii a później wywożono na teren Niemiec, wraz z nalotem Sowietów. Moja praca to także spotkania z ludzką przeszłością, dramatami, tragediami – mówił Łukasz Kazek.

Wszyscy mieszkańcy Świdnicy mogli posłuchać Pana Łukasza o godzinie 18.00 w Auli Widowiskowej I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.

Serdecznie zapraszamy do oglądania programu „History Story”, który jest wyprawą w głąb przeszłości, która zostawiła po sobie wiele śladów.

Tekst: Marzena Bojanowska

Zdjęcia: Marta Wojciechowska MBP

Skip to content