AKCJA „ŻONKILE”

W kolejną rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, uczniowie naszej szkoły uczestniczą w akcji „Żonkile”. Temat Holokaustu był realizowany w ramach projektu NoHiL (Nauczanie o Holokauście i Ludobójstwie), zwiedzaliśmy również studyjnie KL Auschwitz –Birkenau. W czasie lekcji przygotowujących do wyjazdu i w ramach tematyki projektu omawialiśmy dokument „Raport Stroopa”, który przedstawia powstanie w Getcie Warszawskim  oczami kata, jednocześnie jest to dowód w tzw. Procesach Norymberskich. Klasa 2 e współorganizuje akcję z autorem Projektu.

Czym jest Akcja Żonkile?

“W środę, 19 kwietnia 2023 r. przypadnie 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów i Żydówek podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Upamiętniając te wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – już po raz jedenasty – organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. W tym roku wyjątkową, wpisującą się w całoroczny program obchodów organizowanych przez Muzeum POLIN pod hasłem „Nie bądź obojętny”.

– Osiemdziesiąt lat temu w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Na terenie getta ukrywało się wówczas 50 tysięcy osób. Wśród nich była 11-letnia Krystyna Budnicka. Jej cichy opór był tak samo ważny jak walka powstańców. 19 kwietnia pokażmy, że łączy nas pamięć o nich wszystkich i przypnijmy żonkil.

Dlaczego żonkile?

– Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę „I była miłość w getcie.”

Dziękuję wszystkim uczniom klasy 2e i uczennicy klasy 4TFM za pomoc w realizacji akcji.

Oliwia Zych klasa 4TFM

Koordynator „Akcji Żonkile” w ZSE – Arkadiusz Jackowiak

Źródła:

https://www.polin.pl/pl/akcja-zonkile-2023-press

Program obchodów Muzeum POLIN:

https://www.polin.pl/pl/aktualnosci/2023/03/14/akcja-zonkile-2023-program-obchodow

Filmy do oglądnięcia na dziś:

1. Zdążyć przed Panem Bogiem | Muzeum POLIN

2. Muranów – Dzielnica Północna – film edukacyjny | Muzeum POLIN

Skip to content