SPOTKANIE Z TWÓRCZOŚCIĄ ALEKSANDRA FREDRY

Rada małpa, że się śmieli,
Kiedy mogła udać człeka,
Widząc panią raz w kąpieli,
Wlazła pod stół – cicho czeka (…).

Któż z nas nie zna wiersza o figlarnej małpce lub słynnego powiedzenia: „Wolnoć, Tomku w swoim domku!”? Autorem tych słów jest nikt inny, jak sam wspaniały komediopisarz Aleksander Fredro, którego 230. rocznicę śmierci w tym roku obchodzimy. Stąd też Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 między innymi rokiem Aleksandra Fredry.

Z tej okazji młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych wraz z Członkami Uniwersytetu Trzeciego Wieku 7. czerwca 2023 roku wystąpiła w programie poświęconym bogatej twórczości pisarza. Aktorzy przypomnieli fragmenty komedii „Zemsta” oraz „Śluby panieńskie”, wiersz: „Lubić i kochać”, bajki: „Małpa w kąpieli”, „Paweł i Gaweł”, „Chciwość osła”, „Zupa na gwoździu”, „Bajka o Sowie” oraz wybrane „Zapiski starucha”. A wszystko zaprezentowano w różnorakiej formie: teatr aktora, kukiełkowy, rysunkowy. Było nastrojowo i komicznie.

Serdeczne podziękowania dla naszych Gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością:

Zastępcy Świdnickiego Ośrodka Kultury Pani Haliny Szymańskiej, Kierowniczki Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej oddziału w Świdnicy Pani Agnieszki Nawrockiej, Dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy Pana Krzysztofa Osiaka oraz dla Instruktora do spraw Edukacji w ŚOK-u Pana Mariusza Kozłowskiego!

W programie wystąpili:

Członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku:

Pani Teresa Cora
Pani Maria Jaksz
Pani Grażyna Kozmowska
Pani Maryla Latkowska
Pani Halina Makarowska
Pan Wiesław Łabęcki
Pani Renata Olejnik
Pani Jagoda Przybyło
Pani Zofia Wiszniewska

Nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy:

Pani Marzena Bojanowska
Amelia Jachyra
Julia Herbut
Anna Śmierciak
Martyna Dworniczak
Sara Trojan
Natasza Kijewska
Mateusz Socha
Karol Litwin
Patryk Kawa
Dominik Studnicki.

Marzena Bojanowska

Skip to content