II MISTRZOSTWA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ W SUDOKU

W dniach 14. listopada i 1. grudnia 2023 roku trwały rozgrywki w ramach II Mistrzostw Aglomeracji Wałbrzyskiej w SUDOKU, których organizatorem był Organ Prowadzący Językową Szkołę Podstawową „Młody Kopernik”, Sudeckie Ogólnokształcące Liceum oraz Państwo Jowita i Marek Rząsowscy. Gościem specjalnym Mistrzostw był pan Piotr Gdowski – medalista Mistrzostw Świata w Sudoku z Pekinu z 2015 roku, wielokrotny finalista Mistrzostw Polski oraz Mistrzostw Polski w Rozwiązywaniu Łamigłówek. Najlepszy junior na Mistrzostwach Polski, reprezentant Polski na World Puzzle Championships. Współautor zadań na Mistrzostwa Dolnego Śląska w Sudoku. Miłośnik łamigłówek, gier logicznych i brydża.

W listopadzie w naszej szkole odbyły się eliminacje szkolne, w których wzięło udział 9 uczniów: Antoni Tabor – 4fg, Julia Mika – 4fg, Maksym Kartsev – 4fg, Angelina Warmuz – 4fg, Bartosz Rosiek – 4fg, Kacper Domagała – 4fg, Nikola Zborowska – 3r, Urszula Żylińska – 2e1, Dagmara Knap – 3s. Pięcioro z nich uzyskało najwyższy wynik w szkole i rywalizowało w Finale Konkursu w Wałbrzychu wraz z innymi szkołami ponadpodstawowymi. Byli to: Antoni Tabor – 4fg, Julia Mika – 4fg, Maksym Kartsev – 4fg, Urszula Żylińska – 2e1, Dagmara Knap – 3s. Konkurs trwał 3 godziny i składał się z 3 rund. Wyniki poznaliśmy dopiero 2. grudnia 2023 roku w sobotę. W całej rywalizacji wzięło udział 170 uczniów (szkoły podstawowe, ponadpodstawowe, dorośli). I tak, Julia Mika i Urszula Żylińska znalazły się w 10 najlepszych w swojej kategorii: szkoły ponadpodstawowe + dorośli. Dziewczyny zostały zaproszone na uroczystą Galę Rozdania Nagród w dniu 5. grudnia 2023 roku do Audytorium Novum Akademii Nauk Stosowanych im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, podczas której dowiedziały się o przyznanym miejscu. Ula zajęła 9. a Julia 6. miejsce.

Ogromne gratulacje dla dziewcząt! Życzymy kolejnych sukcesów!  SUDOKU to ich pasja, a nie jest ona łatwa. Dla przypomnienia: SUDOKU to łamigłówka, której celem jest wypełnienie diagramu 9 × 9 w taki sposób, aby w każdym wierszu, w każdej kolumnie i w każdym z dziewięciu pogrubionych kwadratów 3 × 3 (zwanych „blokami” lub „podkwadratami”) znalazło się po jednej cyfrze od 1 do 9. Zasady przypominają trochę kwadrat łaciński, wymyślony i badany przez średniowiecznych matematyków z terenów Arabii (XIII wiek). W SUDOKU, w przeciwieństwie do kwadratu łacińskiego, cyfry nie mogą się powtarzać nie tylko w żadnym wierszu i kolumnie, ale także w małym kwadracie 3 × 3.

Także, SUDOKU to niemałe wyzwanie!

Katarzyna Kuśnierz – koordynator konkursu w ZSE

Marzena Bojanowska – opiekun młodzieży podczas konkursu i Gali Finałowej

Skip to content