AKCJA „ŻONKILE”

Akcja ” Żonkile”

Powstanie w Getcie Warszamskim wybuchło 19 IV 1943 r. Co roku w ramach akcji „Żonkile” obchodzimy rocznice powstania, jako symbol walki z nietolerancją, prześladowaniem i ludobójstwem. Patronatem i organizatorem jest Muzeum Polin w Warsawie.

 Dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.

Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych. Serdecznie dziękujemy Panu Lesławowi Podhaliczowi za pomoc i dobre słowo.

 

Uczniowie i uczennice, serce naszej akcji „Żonkile” w ZSE:

klasa 1 fg: Karolina Wolińska, Zofia Białoskórska, Liwia Wiącek, Hania Kopyto, Milena Gładysz, Julia Smok, Sandra Brózda,

klasa 4 e: Klaudia Biernat, Szymon Kiryłow, Adrian Nizio, Jakub Młot, Anna Sowa, Ania Antczak.

 

Źródło: Muzeum Polin wWarszawie https://polin.pl/pl/zonkile

Akcje przygotowała młodzież z klasy 4 e, 1 fg

Koordynator Arkadiusz Jackowiak

Skip to content