NARODOWE CZYTANIE „PRZEDWIOŚNIA” STEFANA ŻEROMSKIEGO

7. września 2018 w naszej szkole odbyła się akcja Narodowego Czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się spotkanie z komediami Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

W tym roku wspólną lekturą zostało „Przedwiośnie”. Jest to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, napisana w 1925 roku, więc kilka lat po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości 11. listopada 1918 roku. Książka zadaje pytanie – Co z tą Polską?

Główny bohater to Cezary Baryka, jest Polakiem, ale dzieciństwo spędził poza krajem, do którego przyjeżdża dopiero jako pełnoletni młodzieniec. My, czytelnicy, wraz z nim, trochę z dystansem, przyglądamy się wydarzeniom. Autor, ukazując postawy kilku bohaterów i ich rozterki, przedstawia różne możliwości rozwoju młodego państwa. Która droga jest najlepsza dla Polski?

Cztery grupy młodzieży odwiedziły każdą klasę i zaprezentowały wybrane fragmenty „Przedwiośnia”: idealistyczną wizję „szklanych domów”, zabawny fragment przedstawiający przygodę panny Karoliny oraz fragment opisujący styl życia w Nawłoci – przygotowanie śniadania.

Dziękujemy młodzieży: Klaudii Głąb, Agnieszce Nowak, Patrycji Lichocie i Elżbiecie Kuś z klasy 3 TE1, Magdalenie Januszewskiej i Paulinie Piskor z klasy 3 TE2, Julii Zwolińskiej, Martynie Zwolińskiej i Angelice Rutowicz z klasy 3 LO oraz Julii Drohomireckiej, Julii Kalinowskiej, Hannie Staroojciec i Konradowi Kraszkiewiczowi z klasy 4 TE2 – za piękne czytanie – oraz całej społeczności Ekonomika za wysłuchanie fragmentów dzieła Stefana Żeromskiego.

Agnieszka Szkolak-Osiak

Agnieszka Rogozińska

Skip to content