KODY QR
Jest ich coraz więcej i przenoszą coraz więcej informacji. Dowiedz się czym są, jak działają i do czego się przydają kody QR.
Do tego, że kasjerka w sklepie nie wbija na kasie ceny dla każdego produktu, tylko przesuwa go nad specjalnym czytnikiem, zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Ale oprócz zwykłych kodów kreskowych, coraz częściej spotykamy inne – kwadratowe, z charakterystyczną plątaniną czarnych i białych pól. Wykorzystywane są one na billboardach, banerach internetowych, a coraz chętniej także w prasie, na wizytówkach i etykietach różnych produktów.
Czym są tak zwane kody QR, jak można je odczytać i w jaki sposób wygenerować? Mamy dla was informacyjną pigułkę.
Czym są kody QR
Kod QR (Quick Response – szybka odpowiedź), podobnie jak zwykły kod kreskowy, służy do kodowania znaków w taki sposób, aby mogły być błyskawicznie odczytane przez specjalne czytniki. Kod QR, w przeciwieństwie do kodu kreskowego, jest dwuwymiarowy, a nośnikiem danych są nie kreski, ale kwadratowe ciemne i jasne moduły. Są one odpowiednikiem zer i jedynek, za pomocą których można przecież zakodować dowolny znak.
Kody QR najczęściej stosuje się obecnie w reklamach i gazetach, bo za ich pomocą można bezproblemowo przekazać użytkownikowi na przykład skomplikowany adres internetowy.
Jak zbudowane są kody QR
Kod QR ma zawsze postać kwadratu wypełnionego ciemnymi i jasnymi punktami (tak zwanymi modułami). Za ich pomocą zakodowane są znaki, a także wszystkie niezbędne informacje umożliwiające odczytanie kodu.
Liczbę modułów w kodzie determinuje ilość informacji, którą chcemy w nim zapisać. Najmniejszy kod QR ma rozmiar 21×21 modułów. Kolejne wersje mają od poprzednich dłuższe boki o cztery moduły. Największy kod QR ma rozmiar 177×177 modułów.
Co można zapisać w kodach QR
Zasada generalna jest prosta – w kodzie możemy zapisać cyfry, litery i symbole. Jednak tekst może być tak sformatowany, że czytnik kodów po odczytaniu kodu wykona odpowiednią akcję – na przykład otworzy zapisany w kodzie adres strony WWW. Jednak nie każde oprogramowanie (czytnik kodów) obsłuży wszystkie formaty.
Co jest potrzebne do czytania kodów QR
Telefon komórkowy lub komputer, laptop czy tablet z kamerą internetową. Niezbędna jest jeszcze odpowiednia aplikacja. Aplikację do smartfonu bez problemu znajdziemy w odpowiednim dla naszego systemu sklepie (na przykład App Store czy Android Market), wpisując w pole wyszukiwania skrót QR.
Jak stworzyć kody QR
To dosyć proste. Korzystanie z kodów QR nie wymaga żadnej licencji, więc każdy może je tworzyć i wykorzystywać za darmo. Niezbędny jest tylko odpowiedni generator. W internecie bez problemu znajdziemy darmowe generatory online. Warto też wypróbować generatory ze stron zxing.appspot.com/generator oraz qrcode.kaywa.com Możliwość generacji dają też niektóre aplikacje na telefon – na przykład androidowy program QR Droid.
Ponieważ kod QR można zapisać jako plik graficzny (JPG, PNG, GIF, TIFF), możemy z nim zrobić niemal wszystko – wydrukować na drukarce atramentowej lub laserowej, umieścić na własnej stronie WWW, wysłać e-mailem, nadrukować na koszulkę lub kubek czy ustawić jako wygaszacz ekranu, kodując w kodzie na przykład tekst: Zrób sobie przerwę.
Jak wygenerować kod? Mamy dla was szybki poradnik!
W internecie znajdziemy kilka darmowych generatorów kodów QR. Jednym z najprostszych w obsłudze jest GOQR.ME. Zobaczmy, w jaki sposób z niego korzystać.
- Otwieramy adres http://goqr.me/. Pojawia się generator kodów QR, domyślnie w formacie tekstowym (format zmieniamy, klikając na jedną z zakładek ). Aby wygenerować kod QR z tekstem, wpisujemy go w pole. Po chwili obok pojawia się gotowy kod QR.
2.Za pomocą suwaka możemy zmienić jego wielkość (najlepiej przesunąć suwak do końca w prawo). Aby pobrać obrazek z kodem na dysk twardy, klikamy na przycisk Download i wskazujemy miejsce na dysku. Gotowe!
Kody QR w Chinach – zastosowanie
Poniżej przedstawiamy przykłady stosowania kodów QR w Chinach.
Jeżeli jesteś zainteresowany-kliknij w link lub zeskanuj kod: