JAK ZOSTAĆ AKTOREM

Państwowe szkoły teatralne w Polsce

 • Akademia Teatralna w Warszawie
 • Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie
 • Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi
 • Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie – wydział we Wrocławiu
 • Akademia Teatralna w Warszawie – wydział w Białymstoku
 • Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie – wydział Teatru Tańca w Bytomiu

Na czym polega egzamin?

Każdy egzamin się nieco różni, w zależności od danej uczelni. Wszędzie jednak trzeba przygotować kilka tekstów z różnych epok literackich oraz piosenkę.

Egzaminy dzielą się często na kilka etapów, gdzie na pierwszym zwykle ma miejsce największy „odsiew”, a w kolejnych etapach rywalizują ze sobą ci najzdolniejsi pretendenci.

Dla przykładu, podamy opis tego, jak wyglądał kilka lat temu egzamin do Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Opis jednego z absolwentów Uczelni:

Pierwszy etap dzielił się na egzamin ruchowy oraz interpretację. Na interpretacji kazano mi powiedzieć 2 wybrane teksty z mojego repertuaru oraz zaśpiewać piosenkę ludową. Po tym, poproszono mnie o pewne improwizacje na tekstach, np. prozę musiałem powiedzieć jakbym był Cristiano Ronaldo, a wierszem miałem poderwać kobiety w komisji.

Egzamin ruchowy polegał na wystukiwaniu rytmu, który proponował pianista, powtórzeniu kroków tanecznych, zrobieniu przewrotów oraz mostka, dodatkowo podchodziło się blisko do komisji, która sprawdzała czy nie mamy jakiejś wady wymowy.

Na podstawie tych dwóch egzaminów wyłaniano osoby, które przechodziły do drugiego etapu – finałowego, który odbywał się tydzień później. Zebrała się wtedy cała komisja, przed którą mówiłem sporo swoich tekstów oraz dostawałem założenia do tych tekstów, np. powiedz to tak, jakbyś mówił o ukochanej osobie. Dodatkowo musiałem stworzyć krótką etiudę, inspirując się obrazem, który pokazał mi dziekan. Finalnie, udało mi się dostać do szkoły teatralnej. Będę pamiętać ten moment do końca życia.”

Czy ciężko jest się dostać?

Każdego roku startuje około 1000 osób na przeciętnie 25 dostępnych miejsc w danej szkole. Szanse wydają się więc niezbyt wysokie, ale rzeczywistość pokazuje, że upartość i konsekwencja może być gwarantem sukcesu. Wielu ludzi dostaje się dopiero za drugim, trzecim czy szóstym razem, biorąc wnioski z każdej wcześniejszej porażki. Rzetelne przygotowanie interpretacji tekstów znacząco zwiększy Twoje szanse na dostanie się do wymarzonej szkoły.

Czy tylko po łódzkiej szkole można grać w telewizji i filmie?

Nie. Tak naprawdę nie ma znaczenia, którą szkołę ukończysz. To od Twojej indywidualnej pracy zależy powodzenie w dalszej karierze. Podczas trwania studiów (5 lat) powinieneś odczuć, czy bliżej Ci do teatru, kina czy telewizji i po zdobyciu dyplomu dąż do upragnionego celu.

7 wskazówek jak zostać dobrym aktorem:

 1. Naucz się analizować scenariusze, rozpracowywać okoliczności, nazywać relacje między postaciami.
 2. Podpatruj wielkich aktorów. Ucz się od nich.
 3. Wykorzystuj każdą wolną chwilę na rozwój. Pracuj nad monologami.
 4. Uczęszczaj na warsztaty aktorskie, zajęcia z różnych technik.
 5. Obserwuj rzeczywistość. Przyglądaj się ludziom na ulicy, ich zachowaniom. Rób to ostrożnie.
 6. Bądź nastawiony na słuchanie i czujność.
 7. Naucz się nazywać emocje w sobie i partnerze.

Źródła:

https://chcezostac.pl/jak-wygladaja-egzaminy-do-szkoly-teatralnej/

www.culture.pl

Skip to content