MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU 2021

Tak jak i rok temu, z powodu trudnej sytuacji epidemicznej Międzynarodowy Dzień Teatru świętujemy w Internecie. Ten rok kwarantanny, różnych obostrzeń i zakazów był bardzo trudny dla wszystkich nas, ale z pewnością szczególnie dał się we znaki aktorom teatralnym i ludziom z teatrem związanym. Wszyscy mamy świadomość, że istotą teatru i magią sceny jest interakcja między aktorem a widzami siedzącymi na widowni. No a jeśli widownia jest pusta….

Dlatego właśnie dziś, 27 marca, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru, chcemy przypomnieć o tej więzi jaka od zawsze istniała pomiędzy aktorami a widzami – „Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają” – tak napisał Szekspir w swej sztuce „Jak wam się podoba” …. I pewnie wiedział co mówi…. Potrzeba teatru jest w człowieku nieodzowna i towarzyszy nam, odkąd wyszliśmy z jaskiń i nauczyliśmy się mówić, od misteriów dionizyjskich w starożytnej Grecji do nowoczesnych i eksperymentalnych form teatralnych XXI wieku

Bardzo trafnie mówi o tym aktorka Aleksandra Ciejek krótkim filmie „Co to jest teatr” który chcemy wam zaprezentować.

A potem prosimy o wsłuchanie się w tekst piosenki Grzegorza Turnaua „Księżyc w misce”, który tak naprawdę jest pięknym wierszem Joanny Kulmowej…a mówi o magicznej sile wyobraźni, która jest przecież istotą teatru, gdyż „teatr jest po to, aby wszystko było inne niż dotąd”

I na koniec chcemy tylko życzyć nam wszystkim, żeby z okazji następnego Dnia Teatru szkoła tętniła życiem, żebyśmy mogli zaprezentować Wam przedstawienia, skecze czy monologi przygotowane przez uczniów naszej szkoły, a widzowie – nauczyciele i uczniowie będą wreszcie mogli usiąść bezpiecznie tuż obok siebie. Do zobaczenia!

Marzena Bojanowska i Artur Fila

Skip to content