NARODOWE CZYTANIE – NOWELE POLSKIE

Nasza szkoła włączyła się w akcję Narodowego Czytania. Tym razem odbywało się ono pod hasłem: Nowele polskie. Wybraliśmy fragmenty trzech utworów, mianowicie: Katarynkę Bolesława Prusa, Dobrą panią Elizy Orzeszkowej i Rozdziobią nas kruki, wrony Stefana Żeromskiego.

Nowele pisane były przede wszystkim w XIX w, towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów.

Narodowe Czytanie w naszej szkole przygotowały panie: Agnieszka Szkolak-Osiak, Agnieszka Rogozińska oraz Marzena Bojanowska. Natomiast uczniowie, którzy poprowadzili to spotkanie z literaturą to: Alicja Legendziewicz, Anna Bojczuk, Jakub Zieliński z 2TE, Nikola Skolimowska, Agnieszka Wincewicz z 3TE1 oraz Magdalena Januszewska z 4TE2.

Skip to content