15. ROCZNICA ŚMIERCI JANA PAWŁA II

2. kwietnia 2005 roku  zmarł Jan Paweł II, od 2014 roku święty Kościoła katolickiego. Zasiadał na Stolicy Piotrowej w latach 1978-2005. Jego przesłanie odzwierciedlały słowa wypowiedziane na początku misji: „Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi…”

Papież Jan Paweł II zmarł w wieku 84 lat. Był jednym z najbardziej wpływowych przywódców przełomu wieków. Pracował, aby budować fundament moralny współczesnego świata. Wybrany podczas konklawe 16. października 1978 r. został 264. papieżem w dziejach. Jego pontyfikat  trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni.

Był pierwszym od 455 lat następcą św. Piotra nie-Włochem i pierwszym papieżem Słowianinem. Dla świata jego wybór był niespodzianką a nawet sensacją, ale dla osób zaangażowanych w życie Kościoła, Karol Wojtyła już podczas konklawe po śmierci Pawła VI należał do grona kandydatów. Po jego wyborze na papieża zgodnie podkreślano, że był jak mało kto przygotowany do podjęcia funkcji Głowy Kościoła.

Miał za sobą przeszłość duszpasterza, wykładowcy, naukowca, filozofa, publicysty, autora książek, biskupa historycznej diecezji, któremu przyszło sprawować rządy w konfrontacji z reżimem komunistycznym. Wziął też aktywny, twórczy udział w Soborze Watykańskim II. Nietypowa jak na duchownego była jego przeszłość artystyczna – w młodości występował w teatrze i pisał wiersze, czego – jak się później okazało – nie porzucił także jako papież.

Jan Paweł II, nazwany papieżem pielgrzymem, odbył 104 podróże zagraniczne na wszystkich zamieszkanych kontynentach. Niestrudzenie docierał do obszarów nędzy materialnej i głodu, a także tam, gdzie było łamane prawo do wolności i godnego życia.

Jan Paweł II twardo opowiadał się za dialogiem, był orędownikiem pokoju na świecie. Jako pierwszy papież przekroczył próg synagogi i meczetu, modlił się pod Ścianą Płaczu i ucałował Koran.

Był też pomysłodawcą organizowania Światowych Dni Młodzieży i rozmowy z młodymi ludźmi, rozumiał bowiem, że potrzebują oni przewodnika, który będzie potrafił wskazać im drogę we współczesnym świecie.

Mszy pogrzebowej 8. kwietnia na placu Świętego Piotra przewodniczył kardynał Joseph Ratzinger. Na ceremonię przyjechało kilka milionów ludzi. Obecni byli szefowie państw i rządów oraz koronowane głowy i przywódcy religijni z całego świata. Była to największa uroczystość pogrzebowa w historii. W czasie mszy widoczne były transparenty z hasłem „Santo subito”, czyli „Święty natychmiast”.

15 lat po śmierci Jana Pawła II, w szczególnie trudnym dla społeczeństwa i wspólnoty międzynarodowej czasie, przywoływane są słowa papieża: Musicie być mocni mocą miłości”, które padły podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. będzie to tegoroczne hasło rocznicy 2. kwietnia.

Skip to content