NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O „ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH”

„Niezłomni”

Oni nie prosili, nie kłaniali się w pas.
Oni uwierzyli.
Tak nam dopomóż!
Przyszedł nasz czas!

Oddawali życie, wierząc w słuszność sprawy.
Krew popłynęła obficie.
Jedyna droga by naród zbawić?

Czas powstać,
Uszanować ich los wilczy!
Gdzieś w oddali odzywa się głos:
Wygrali!
I milczy…

2. marca 2020 roku uczciliśmy rocznicę obchodów Narodowego Dnia Pamięci o „Żołnierzach Wyklętych”. Przez lata „Żołnierze Wyklęci” byli nazywani bandytami, faszystami, zdrajcami i takimi mieli pozostać w zbiorowej pamięci na zawsze. Szczęśliwie prezydentura ś.p. Lecha Kaczyńskiego i zaangażowanie ś.p. prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Janusza Kurtyki zaowocowały inicjatywą ustawodawczą na rzecz uhonorowania żołnierzy walczących z „czerwoną zarazą”. Dlatego też dzień 1. marca stał się świętem Ich Pamięci.

Nie sposób w kilku słowach opowiedzieć o zbrodniach dokonywanych na tych odważnych, niezłomnych żołnierzach. O cierpieniu fizycznym, psychicznym podczas torturowania ich w czasie niekończących się przesłuchań.

Robiąc kpiny z prawa, tysiącami skazywano na śmierć a „model katyński” – strzał w tył głowy z wrzuceniem zwłok do nieznanej zbiorowej mogiły – szczególnie często praktykowano właśnie wobec nich – „żołnierzy wyklętych”. A zaprzedanym Sowietom – zdrajcom  stawiano pomniki.

Prawdziwość tych wydarzeń potwierdzili obecni na spotkaniu żyjący „żołnierze niezłomni”: Pan Bogdan Zdrojewski oraz Pan Mieczysław Łuszczyński. W swoich wystąpieniach opowiedzieli ze szczegółami o torturach, które przeszli w więziennych celach. O upokorzeniach, poniewieraniu, deptaniu godności i człowieczeństwa. Jednak nie poddali się. Ich patriotyzm, wiara w wolną Polskę, miłość do Boga i ojczyzny zwyciężyły! I dlatego mogli dziś, stanąć przed nami i głośno przytoczyć słowa odważnej 17-letniej sanitariuszki „Inki”: „Zachowałam się jak trzeba”, nie wydając swych kompanów.

Dziękujemy przybyłym Gościom za wspaniałą lekcję historii, która pozostanie w naszej pamięci na zawsze. Swoją obecnością zaszczycili nas: Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Pan Grzegorz Stawarz, Pan Stanisław Szelewa, Pan Tadeusz Grabowski, pułkownik Bogdan Zdrojewski, major Mieczysław Łuszczyński, Pan Marian Kowalik, Pan Karol Liwirski, ksiądz Tadeusz Faryś oraz Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy Pan Krzysztof Osiak.

Niewątpliwie, ogromne podziękowania dla występującej młodzieży za piękne słowo poetyckie i śpiewane. Uczniami występującymi byli: Elżbieta Kuś z kl. 4TE1, Natalia Ząbek, Anna Bojczuk, Alicja Legendziewicz z kl. 2TE, Martyna Trelewska, Anastazja Kaźmierczak, Julia Holitschke, Magdalena Werner, Patryk Kurnik z kl. 1TE, Julia Chojnecka, Roksana Rymarczyk, Amelia Skolimowska, Weronika Skolimowska z kl. 1LO oraz Kateryna Dushka z kl. 1TRG.

Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu dekoracji Pani Anecie Czaprackiej – Sawko.

Młodzież została przygotowana przez Panią Marzenę Bojanowską oraz Panią Monikę Czuwarę.

Marzena Bojanowska

Monika Czuwara

Skip to content